top of page

ZOOTERAPIE

Zooterapie je léčba pomocí zvířat (tedy péče o ně, dotýkání, hlazení, kontakt s nimi, komunikace "přes zvíře"). Je novým oborem, který si pomalu začíná získávat své místo ve spektru léčení a pomoci lidem. Postupně se začíná uplatňovat mezi nástroji k léčbě postižených.

Metoda ucelené rehabilitace za podpory a přítomnosti zvířat, krátce a srozumitelně, i když poněkud kontroverzně nazývaná zooterapie, je podpůrná léčebná metoda, která využívá interakce člověka a zvířete k této činnosti speciálně vychovaného.

Je prokázáno, že pouhá přítomnost zvířat snižuje u klientů napětí, krevní tlak a zmírňuje stres. Terapie domácími zvířaty je uznávanou metodou i v zahraničí.

 

Stejně jako v učebním procesu, je zde působení všemi směry: Vznikají vztahy mezi chovatelem a zvířetem, mezi klientem a zvířetem, mezi klientem a chovatelem, atd. včetně rozšíření na další členy týmu, například lékaře, speciálního pedagoga, psychologa, ergoterapeuta atp. Pro označení práce týmu jako terapeutické je jednoznačnou podmínkou přítomnost odborníka v daném oboru a odborné doporučení terapie (lékař, psycholog, psychiatr, atp.).

O tom, že využití zvířat v podpoře rozvoje tělesných i duševních schopností je opravdu nesmírně široké, svědčí i tzv. křížení hemisfér – tedy vedení mentálně postiženého klienta (zejména dětí), aby střídavě ukazoval, kde má zvíře jednotlivé části těla, tak aby se střídala práce obou rukou (křížem) a aby docházelo ke stimulaci střídavě pravé a levé mozkové hemisféry. Křížení hemisfér je proveditelné i při práci s kočkami, kozami či zakrslými králíky a zcela jistě i s
dalšími druhy zvířat.

bottom of page